Siyasi Yazılar

TÜRKİYE’NİN REÇETESİ

reçeteBu yazımı doğu eksenli yazacağım çünkü PKK dinsiz bir Kürt nesli oluşturdu. Ve bunları kullanarak bugünkü siyasi varlığını sürdürüyor. Bu şu anlama gelmesin Kürtler dinsiz bir toplumdur veya batıda din çok hayatın içindedir, böyle bir itham yok. Ama Ulusalcı hareketler Kürtlerin sosyal yapısını ve din ile ilişkilerini istediği hale getirmeye başladı. Örneğin ben kendi memleketim Van’dan gelen yakınlarımdan şunları duymuştum; Van’daki gençlerin İslami duyarlılığını yok edip yerine Marksist Komünist düşünceyi koymuşlar. Bunu yapamadıklarında en azından gençleri tip olarak onlara benzetmişler. Yani Kürtler ( Müslümanlar ) Kemalist ideolojinin baskısından kaçarken maalesef PKK’nın ve onun Marksist düşüncesinin etkisi altına girdiler. Kimileri buna farklı açılardan karşı koymaya çalıştı ama ne kadar başarılı oldular orası apayrı bir konu. Peki bunun bir çıkış yolu ve çözümü var mı? bence 3 temel hayırlı yolu var. Bana göre belki de Ümmet olmanın 3 farklı gidişatı var:

1- Seyit Kutub’ un Kur’an neslini yeniden inşa etmek projesini hayata geçirmek, yani hiçbir ırk ayırt etmeden Kur’an’ı yaşamak.

2- Ali Şeriatının deyimiyle öze dönüş yapmak gerek, tabi burada şöyle bir sıkıntı var; Ali Şeriatı Şia olduğu için her kitabında ve söylemlerinde Şia’ lığın etkisi olduğu gibi bu söyleminde de var. Ama ben öze dönüş derken İslam’a dönüşü kastediyorum, hiçbir  Mezhebi kaygı olmadan öze dönüş projesini destekliyorum.

3- Mehmet Akif Ersoy’un oğlu Asım’a yazdığı Asım’ın Nesli adlı şiirde bahsettiği bir uyanış hikayesidir.

Bence bu 3 yol Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu siyasi açmazın çözümüdür. Ne Kürt Ulusalı ne Türk Ulusalı ne PKK Ulusalı ne IŞİD ne bilmem halt Ulusalı hepsinin çözümü samimi olarak bu 3 yoldan birinin yada hepsini doğru anlayıp ve akıl süzgecinden geçirip hayata geçirmektir. O zaman gerçek Ümmet olmaya belki biraz daha yaklaşırız. Selam ve Dua ile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir