Siyasi Yazılar

SÖMÜRMEYE DEVAM

9576926AYM dershane kanunu iptal etti, nedeni de kişilerin eğitim hakkı engellenemez miş… 7 Haziran seçimlerinden sonra bu kararda Hükümete bir darbe daha olarak görülüyor. Dün dedim ya AK Parti git gide zayıflıyor İnşallah bir an önce toparlanmasını dileyerek devam edelim. Gelin bu kararı ve gerekçesi hakkında biraz yorum yapalım; Devlet Okulları parasız, Devletin ek dersleri de parasız ama dershanelere o kadar çok para alıyorlar ki Cemaat bu kurumları para kaynağı olarak kullanıyordu. Zaten 17 Aralık operasyonunun en önemli sebeplerinden biriside dershanelerin kapanması ve bu para kaynaklarının kesilme korkusu değilmiydi? Yani Milleti sömürmek için bir araçtı ve bugün bu aracın devamına karar verildi. Milletin çocuklarının geleceği adına Milletin parasını almaya devam edecekler, maalesef buda AYM kararının bir sonucudur. Devlet yetmiyor, eğitim vermeye gidin bunlara para verin diyorlar, bunu diyen Halktan biri değil siyasetçi de değil bunu diyen bağımsız Yargıdır, bunun anlamı bu. Sömürge eğitime devam dershanelere devam kendi çıkarları için Hükümet devirme çalışmalarına devam modern dilenciliğe devam Türkiye yansın dershaneler kapanmasın bilmem anlatabildim’ mi! Alın size 7 Haziran sonuçları. Selam ve Dua ile…

One thought on “SÖMÜRMEYE DEVAM

 1. Gökhan Çakır dedi ki:

  Selamun Aleykum,

  Devletin söz konusu cemaate açtığı bu savaşın parasal boyutundan çok örgütlenmeyle ilişkisine dikkat çekmek gerekir. Biliyoruz ki cemaat için dershane her şey. Bunun en önemli sebebi ise insanlara en kolay ulaştığı taban burası. İlköğretimden liseye yada liseden üniversiteye geçerken en az bir yıl olmak şartıyla ülkemizdeki öğrencilerin hemen hemen tamamı dershanelere kayıt yaptırıyor. Cemaat önce eğitim alanında kendini ispatlamış olduğunu halkın bilinç altına empoze ediyor daha sonra bu tabanla buluşmuş oluyor. Evvela kamp programlarında daha sonra ise eğitim adı altında cemaat evlerinde cemaat olarak benimsedikleri fikir ve düşünceleri çocuklara yerleştirmek için programlar uyguluyorlar. Toplumun herkesiminden bu evlere giden gençler ahlaki terbiye anlamında kendilerini geliştirirken hem eğitim alanında bir yerlere gelmiş hemde toplumun benimsediği gelenekselci islam anlayışı anlamında da belirli olgunluğa erişmiş oluyorlar. Böylece evlerine döndüklerinde bu gelişmeden memnun olan aileler cemaate karşı sempati besliyorlar. Sürecin sonunda ise bir ağ gibi sarmal bir şekilde hem eğitimli hemde kendisine tabandan bağlı insanları kendine bağlayan ve gelişmesine hız katan bir cemaat oluşmuş oluyor.

  Cemaatin özel okula dönüşme yasasını kabul etmeyişinin birinci sebebini de bunu gösterebiliriz. Cemaat bu ağının küçüleceğini ve insanlara erişiminin zorlaşacağını düşünerek bu dönüşüme sıcak bakmadı. Sebebi ortalama her ailenin bir yılda olsa çocuğunu dershaneye göndermek için dişinden tırnağından artırıp bunu yaptığını biliyor. Bu konuda kendini ispatlamış cemaat dershaneleri tercih sırasında birincisi sırada bulunuyor ve özel okul fiyatlarının beşte bir fiyatına çocuğunu kaydettirmiş oluyor. Ve sürkülasyon halinde her sene yeni öğrencilerle cemaat buluşmuş oluyordu. Şimdiki süreçte ise bir öğrenciyle en az 4 yıl devam etmesi gerekecek ve özel okul bütçesini sağlayabilecek aile sayısı ise takdir ederiz ki sınırlı yani ciddi bir insan kaybı söz konusu olmuş olacaktı.

  Velhasıl devletinde cemaatinde bu süreçte düşündüğü en önemli konu buydu yani örgütlenmeyi engellemek ve cemaate katılan insan ağını azaltmak. Yoksa ne bu devlet cemaatin parasal kaynağını kurutabilir ne de zaten cemaatin böyle bir parasal sıkıntısı var.

  Şüphesiz ki Allah en iyi bilen.. Sonumuz hayr olsun..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir