Siyasi Yazılar

SORUNU ORTAYA KOYALIM

Daha önce bu sitede şunu ifade etmiştim: Türkiye’de bir Başkanlık tartışması yaşanıyor. Başkanlık meselesi Türkiye’de her zamanki çıkarılan günlük kanunlar gibi o kadar hafife alınacak konu değil. AKP eğer illa Başkanlığı getireceğim diyorsa veya Erdoğan bunun yolu mutlaka bir referandumdan geçer,  bugünde bu düşüncemin arkasındayım. Şimdi bu çerçevede bugünkü duruma bakalım: geçen pazar seçim yapıldı, ve sonuçlar şöyle oldu, AKP; %40 – CHP; %25 – MHP; %16 – HDP; %13. Şimdi bu sonuçlar pazar günü belli olduktan sonra iki TV. kanalında dinlediğim iki farklı yorumu sizinle paylaşmak istiyorum.

1- Halk Başkanlık sistemini istemiyor, bu sonuçlar onu gösteriyor. Erdoğan eğer Başkanlıkta ısrar ederse oyları düşmeye devam edecek.( bunu Cemaate bağlı kanalda dinledim.)

2- A Haberde bir gazeteci şöyle diyordu; %40 alan bir parti bir ülkede tek başına iktidar olamıyorsa burada bir sorun var demektir, Başkanlık tartışmaları aslında şimdi başlıyor.

Bu iki görüş bence herkesin tartışması gereken bir konudur, tabi siyasal zeminde. Şimdi bana soracaksınız Başkanlık sistemine senin bakış açın değişti’ mi diye, cevap; hayır. Ben Başkanlık sisteminin Türkiye’ye uygun olmadığını düşünüyorum ve halkında böyle bir isteği olmadığını düşünüyorum. Ama Kürtlere- Türklere- Araplara- Çerkezlere- Alevilere ve ülkenin tüm farklı topluluklarına eşit değer eşit haklar verilmesini destekliyorum, bunun yolunun tek Başkanlık sistemi olduğuna inanmıyorum. Ama eğer Erdoğan ısrar ederse daha çok zarar göreceğini düşünüyorum. Selam ve Dua ile…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir